V sredo dopoldan je v prostorih Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica potekal občinski otroški parlament, ki so se ga udeležili predstavniki vseh osnovnih šol v sevniški občini skupaj z mentorji in ravnatelji, pridružili pa so se jim tudi osnovnošolci z OŠ Marjana Nemca Radeče.
V uvodu sta goste pozdravila ravnateljica sevniške osnovne šole Jelka Slukan ter župan občine Sevnica Srečko Ocvirk. Sledil je kulturni program in po njem predstavitev razmišljanj osnovnošolcev na temo diskriminacije, stereotipov in rasizma. Vsaka osnovna šola je v besedi in v sliki predstavila svoja opažanja, stališča in mnenja. Mladim parlamentarcem sta nato svoji življenjski zgodbi predstavila predstavnik Društva za pomoč zasvojenim Sončna hiša Boštjan Vrhovšek in predstavnica Društva invalidov Sevnica Anica Radej.Boštjan kot bivši alkoholik, odvisnik od droge in tudi kaznjenec je skušal skozi pripoved in kasneje v pogovoru z mladimi pojasniti, da življenje ni lahko, a če imaš cilj in prijatelje, potem življenje dobi smisel. V šoli je bil odličen in vzoren učenec, starši so vanj in v njegovo prihodnost polagali velike upe in pričakovanja, ki pa jih ni uspel uresničiti. »Mi je žal še danes,« je dejal, ko je nizal dogodke iz svoje preteklosti.Anica Radej je s svojim optimizmom in vedrino mladim poslala sporočilo, da je življenje lepo - kljub drugačnosti, če jo znaš živeti. Za otroško paralizo je zbolela pri 11 mesecih in postala je nepokretna. Z različnimi rehabilitacijskimi programi in z izredno močno voljo ji je s časom uspelo hoditi z berglami, a danes se najbolj varno počuti na invalidskem vozičku. V šolskih klopeh je bila živahna in pela je tudi v šolskem pevskem zboru. Kasneje se je izučila za šiviljo in se osamosvojila. Spoznala je urarja Jožeta, se z njim poročila ter rodila hčerko, ki je izvrstna športnica. Na OŠ Blanca že drugo šolsko leto vodi ročnodelski krožek. Določene primanjkljaje za invalidne osebe v družbi čuti, vendar jih v Zvezi paraplegikov Slovenije skušajo premagovati. »Jaz grem s tokom življenja naprej. To je pač invalidnost. Sprejemam jo s pozitivno energijo,« je dejala nasmejana, sedeča na invalidskem vozičku.Ob zaključku občinskega otroškega parlamenta je Uroš Brezovšek v imenu Vide Ban z ZPM Krško, regijske koordinatorice za otroške parlamente v Posavju, pozdravil vse prisotne in še posebej predstavnico sevniškega občinskega otroškega parlamenta Ano Špan, ki bo zastopala mlade parlamentarce na regijski koordinaciji in na nacionalnem otroškem parlamentu v mesecu marcu v prostorih DZ v Ljubljani.Srečanje se je zaključilo s sproščenim in prijetnim druženjem parlamentark, parlamentarcev, gostov in mentorjev, ki so izražali vtise s srečanje in že razvijali nove teme prihodnjega parlamenta.Utrinki v fotogaleriji. S.R.