Trgatev veliko boljša kot lani
Objavljeno:
Nedelja, 29.09.2024 Rubrika:
PANORAMA Redakcija
Vinogradi s klopotci dajejo naši pokrajini prepoznaven videz (foto: arhiv PO).
Letošnja trgatev je v glavnem zaključena. O njej sta za naš časopis spregovorila
vinogradnika Marjan Jelenič iz Jablanc pri Kostanjevici na Krki in
Janko Matjašič s Sromelj v brežiški občini.
Najbolje obrodil rumeni plavec
Kot je povedal znani in večkrat nagrajeni vinogradnik
Marjan Jelenič iz Jablanc v kostanjeviški občini, ki obdeluje okoli 70.000 trt, so v vinogradu čutili posledice lanske toče, sploh na tistih področjih, kjer so beležili večjo prizadetost s strani le-te. A vendar je Jelenič poudaril, da je »letošnja trgatev obsežnejša od lanske, saj smo imeli ravno zaradi toče lansko leto skorajda 50-odstotni izpad pridelka«. Sicer pa zaradi vremenskih razmer oz. naravnih nevšečnosti, kot sta, denimo, toča in pozeba, »ni bilo normalnih letnikov že nekaj let zapored«. V letošnjem letu je kljub vsemu pri Marjanu Jeleniču najbolje obrodil rumeni plavec, ker je nasad nekoliko mlajši.
Vinogradnik Marjan Jelenič (foto: arhiv PO)
V času pogovora za časopis je trgatev še potekala, zaključek pa se je v primeru lepega vremena predvideval za čas okoli 24. septembra. Kot je še povedal Jelenič, jih je čakala še trgatev rumenega plavca, »na trtah smo pustili še nekaj frankinje, imamo pa tudi laški rizling, skratka, sorte, ki so primerne za cviček in za bolj sveža, mlada vina«.
Po daljšem premoru zaradi obilnega deževja so zopet začeli s trgatvijo, grozdje je bilo k sreči še vedno v dobrem zdravstvenem stanju, tako da obilno deževje ni naredilo škode. V času izjemne vročine konec avgusta in začetek septembra je trgatev potekala od 6. do 11. ure dopoldne, pričela pa se je že 27. avgusta. »Kljub izrednim razmeram je grozdje visoke kvalitete,« je še poudaril Jelenič.
Vinogradnik Janko Matjašič (foto: arhiv PO)
Letošnja rez trte zahtevnejša
Kot je povedal prav tako večkrat nagrajeni vinogradnik
Janko Matjašič s Sromelj, so imeli lani na trti močne poškodbe zaradi toče, zato je bila letošnja rez trte zahtevnejša, pa tudi vegetacija se je pričela nekoliko prej. Posebno skrb je bilo treba nameniti temu, da je bila dosežena dovolj visoka stopnja zračnosti trte.
»S trgatvijo zgodnjih sort smo pričeli že konec avgusta, kvaliteta grozdja je bila vrhunska, tudi sladkorji so bili visoki, mestoma skoraj previsoki. Trgatev je bila veliko boljša kot lani, ker letos nismo imeli toče. Sicer pa smo letos polovico vinogradov pokrili s protitočnimi mrežami, drugo polovico pa bomo pokrili naslednje leto,« je še povedal Matjašič in dejal, da si je trta po lanski toči dobro opomogla in da je bil pridelek po količini povprečen glede na prejšnja leta. »Največ grozdja so dale sorte laškega rizlinga in rumenega muškata. Zaradi zdravega grozdja je sama trgatev potekala zelo hitro, trgali smo ročno, pričeli v zgodnjih jutranjih urah in trgali največ do 11. ure zaradi visokih temperatur in žgočega sonca. Vsak dan je trgatev opravljalo od 15 do 20 ljudi.«
Matjašič, ki sicer obdeluje okoli 9.000 trt, je še razložil, da so si pri hlajenju visokih temperatur drozge, še posebej pri sortah, ki potrebujejo maceracijo, pomagali s suhim ledom (zmrznjen CO2), prav tako je bilo treba med vrenjem hladiti tudi mošt. Kar zadeva padec zunanjih temperatur ozračja, je Matjašič razložil, da to posledično pomeni hladnejši mošt, kar pozitivno vpliva na njegovo kvaliteto. Za konec je še dejal, da je grozdje zdravo, dve tretjini belih sort jim je uspelo potrgati pred pričetkom padavin, traminec in del rumenega muškata pa so pustili za pozno trgatev.
A. K.
Članek je objavljen v regionalnem časopisu Posavski obzornik, ki je izšel 26. septembra 2024.