V nove mlake v Jovsih izpustili velike pupke
Objavljeno:
Četrtek, 07.09.2023 Rubrika:
PANORAMA Redakcija

Med izpustom velikih pupkov v eni od mlak v Jovsih; ta dan so v deset mlak skupaj izpustili 92 pupkov.
V sredo so v Kapelah, bolje rečeno v Jovsih,
v sklopu projekta Life Amphicon sodelavci Kozjanskega parka uspešno izpustili mlade pupke v nove mlake. Direktorica Kozjanskega parka (KP) mag.
Valerija Slemenšek, vodja projekta
Suzana Levstek z Občine Grosuplje,
Katja Poboljšaj iz Centra za kartografijo favne in flore in
Anja Bolčina iz KP so predstavile pomen projekta za KP ter vsebino in aktivnosti s poudarkom na podporni vzreji velikega pupka (
Triturus carnifex) v Podsredi, katere namen je povečanje številčnosti njihove populacije.
Ohranitev populacije in povečanje številčnosti velikega pupka

Katja Poboljšaj (levo) in Anja Bolčina
Veliki pupek je ena izmed bolj ogroženih vrst dvoživk tako v Sloveniji kot tudi drugod. Na območju Natura 2000 Dobrava – Jovsi je njegova populacija majhna, izolirana in v slabem ohranitvenem stanju. Ker ji zaradi izgube in slabšanja primernih habitatov v Jovsih grozi izumrtje, v okviru projekta Life Amphicon izvajajo ukrepe, s katerimi želijo ne le ohraniti populacijo, temveč tudi povečati njeno številčnost.
V Jovsih odkupili 15 ha zemljišč in izkopali deset mlak
Kot pravijo v KP, so na projektnem območju v Jovsih za izboljšanje vodnih in kopenskih habitatov za dvoživke odkupili 15 ha zemljišč. Na njih so izkopali deset mlak, na preostalih delih zemljišč pa z ustrezno košnjo in mulčenjem odstranjujejo lesno zarast in tujerodne invazivne vrste rastlin ter s tem ponovno vzpostavljajo mokrotne ekstenzivne travnike. Takšni habitati pa ne bodo primernejši le za velikega pupka in ostale dvoživke območja, temveč tudi za mnoge druge vodne in obvodne organizme. Hkrati z vzpostavitvijo novih vodnih habitatov in obnovo kopenskih habitatov že drugo leto izvajajo krepitev populacij s podporno vzrejo. V vzrejni postaji pri upravi KP v Podsredi so tudi v letošnjem letu uspešno vzgojili več kot sto ličink, so še navedli.

Veliki pupek lahko zraste do 20 centimetrov.
KP kot projektni partner skupaj z Občino Grosuplje, ki je prijavitelj projekta, s Turizmom Grosuplje (Krajinski park Radensko polje), Krajinskim parkom Ljubljansko barje, Direkcijo RS za infrastrukturo, Centrom za kartografijo flore in favne (CKFF), tujima Partnerjema Iz Danske, Amphi International ApS in Občino Nyborg, ter tujim partnerjem iz Nemčije, Verein der Freunde des Deutsch-Poln EU-Nationalparks Unteres Odertal e.V., izvaja projekt Ohranjanje dvoživk in obnova njihovih habitatov (LIFE AMPHICON – AMPHIbian CONservation and habitat restoration).
V projektu Life Amphicon sodeluje devet projektnih partnerjev iz treh evropskih držav, njegov osrednji cilj pa je izboljšati stanje ohranjenosti ciljnih vrst dvoživk v šestih Natura 2000 območjih v Sloveniji (Ljubljansko barje, Radensko polje – Viršnica, Dobrava – Jovsi in Bohor), na Danskem (Søer ved Tårup og Klintholm) in v Nemčiji (Felchowseegebiet). Ciljne vrste so nižinski urh (Bombina bombina), hribski urh (Bombina variegata) in veliki pupek (Triturus carnifex), vse vrste s Priloge II Direktive o habitatih, za katere so razglašena Natura 2000 območja, kjer se bo projekt izvajal. Gre za projekt v vrednosti 8.079.824 evrov, pri čemer sofinanciranje Evropske unije znaša 60 %, sofinanciranje Ministrstva za okolje in prostor 20 %, 20 % pa predstavlja lastni delež. Izvajati se je pričel novembra 2019 in se bo končal decembra 2026.
Glavni namen projekta

Med nagovorom direktorice Kozjanskega parka mag. Valerije Slemenšek v Informativni sobi v Kapelah
"S projektom želimo izboljšati populacijo ciljnih vrst in njihove habitate, zmanjšati povoze ciljnih vrst, rešiti urhe in velike pupke pred izumrtjem, združiti znanja in izkušnje iz treh različnih držav na področju ohranjenosti ciljnih vrst ter povečati ozaveščenost," pojasnjujejo v KP ter dodajajo, da bo v Sloveniji tako vzpostavljenih približno 130 mrestišč, zgradilo se bo minimalno 60 podhodov in postavilo 10.200 m stalnih ograj, prav tako se bo vzpostavilo učne in interpretacijske poti ter učilnice na prostem, postavilo informacijske table in opazovalnice.
Aktivnosti Kozjanskega parka v tem projektu
Aktivnosti, ki jih oz. jih še bodo izvajali v Kozjanskem parku, so: vzpostavitev podhodov in ograje na Trebčah, ki bodo dvoživkam omogočili varno prehajanje ceste ob selitvah; ureditev Informacijskega centra za dvoživke z učno potjo na Trebčah; nakup zemljišč v Jovsih in ureditev desetih mlak z namenom izboljšanja stanja ohranjenosti velikega pupka; vzpostavitev 30 mlak na območju Bohorja za izboljšanje stanja ohranjenosti hribskega urha in podporna vzreja velikega pupka.
Na dogodku, ki se je najprej začel s predstavitvijo projekta in velikega pupka v Informativni sobi v Kapelah, nadaljeval pa na terenu v Jovsih, kjer je potekal izpust pupkov, so bili med drugimi prisotni: predsednik KS Kapele
Ivan Borošak, vodja oddelka za družbene dejavnosti, gospodarstvo, kmetijstvo in razvoj na Občini Brežice
Matejka Gerjevič, direktor Zavoda RS za varstvo narave mag.
Teo Hrvoje Oršanič, vodja OE Novo mesto Zavoda RS za varstvo narave
Barbara Kink, predstavnice krajinskega parka Radensko polje ter domačini.
R. R., vir: Kozjanski park
Foto: R. R., Karmen Jazbinšek in Tatjana Kotnik, Kozjanski park
#povezujemoposavje