Časopis za pokrajino Posavje
14.05.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Velika noč, največji krščanski praznik

Objavljeno: Nedelja, 16.04.2017    Rubrika: PANORAMA Redakcija
DSC_0146

Kip vstalega Kristusa, ki ga nosijo na vstajenjskih procesijah

Danes je velikonočna nedelja, najpomembnejši krščanski praznik. Kristjani ta dan praznujejo Kristusovo vstajenje od mrtvih. Potem ko so ga na veliki petek križali, je tretji dan po tem, na nedeljo, vstal od mrtvih. Velika noč pomeni za verujoče praznik veselja in upanja, verujejo, da je Jezus z vstajenjem prinesel upanje na vstajenje po smrti. Na velikonočno nedeljo so že zjutraj po cerkvah v navadi vstajenjske procesije, na čelu katerih nosijo kip vstalega Kristusa.

velika_noc_procesija_cerklje15

Vstajenjska procesija v Cerkljah ob Krki

Po navedbah etnologinje dr. Ivanke Počkar je velika noč vselej na prvo nedeljo po prvi pomladni luni. Določa se torej po luninem koledarju, kot so nekdaj določali naši predniki marsikateri opravek in delo. Na velikonočno nedeljo zjutraj so streljali z možnarji in pokali s karbidom. K prvi maši z obredom »gor vstajenje« sta šla navadno gospodar in gospodinja. Med mašo so šli z nebom v procesiji okoli cerkve. V procesiji so si sledili v vnaprej določenem vrstnem redu: prvi je hodil moški s križem, moški s sliko Jezusa, nato župnik pod nebom, ministranti z banderami »Srce Jezusovo« in »Srce Marijino«, članice Marijine družbe, mladina, moški in drugi. Med procesijo so peli velikonočne pesmi, zlasti pesem »Kristus je vstal«. Medtem so dekleta doma pripravila zajtrk, fantje pa opravili po hlevu. Mladi so šli navadno k 'deseti' maši.

Po prvi maši so jedli velikonočni zajtrk. Vsak član družine je dobil kos potice, kos šarklja, kos kruha, eno pisanko, klobaso, kos šunke in nastrgan hren v spomin na Kristusa, ki je bil žejen, pa ni dobil piti, ampak so mu celo dali žolč. Ob tem velja spomniti na staro, sicer vseslovensko šego ravnanja s krušnimi drobtinami, do katerih so imeli Posavci še v času pred drugo svetovno vojno posebno skrben odnos. Posebno v velikonočnem času so se držali pravila, da blagoslovljene drobtine ne smejo pasti na tla.

V novejšem času ponekod, denimo v Sevnici, pripravljajo t. i. sekanje pirhov – ciljanje jajca s kovancem. Čeprav ima to menda že večdesetletno tradicijo, Počkarjeva pravi, da je to nova, prinesena šega, saj v Posavju pirhov prej niso nikoli sekali.

V spodnji fotogaleriji nekaj utrinkov današnje vstajenjske procesije v Cerkljah ob Krki in v Podbočju.

R. R., foto: G. Bevc, P. P. in M. P.
« Nazaj na seznam
»