Na občnem zboru je predsednica sromeljskega Turističnega društva Anica Kranjčič predstavila delovno bogato leto 2009, ki so ga na Sromljah preživeli ob organizaciji rednih prireditev, kot so proslava za materinski dan, gledališka predstava in oktobrski pohod po Sromeljski pešpoti, slednjega v skrbi za promocijo kraja in njegovo hortikulturno ureditev. Tudi lani so posadili cvetje v korita pri avtobusnih postajališčih, pri smerokaznih kozolčkih in pri vseh javnih objektih.
Gasilski dom in stavbo krajevnega urada pa so zopet okrasili s prekrasnimi visečimi pelargonijami, nabavili še več enoletnih sadik cvetja in ga posadili pri župnijskem uradu in pri stavbi Doma krajanov. Okoli vseh javnih objektov so tudi redno kosili travo in čistili okolico.
Takšnih delovnih akcij je bilo v lanskem letu devet. Prepleskali oziroma popravili so oluščene stene na obzidju okoli cerkve, na sami cerkvi, pri vhodu v sobo TD in napis Doma krajanov. Intenzivno so se pripravljali na ocenjevanje kraja »Moja dežela lepa in gostoljubna« in tako dosegli zavidljive uspehe, saj so bili nagrajeni s prvim mestom v občinskem merilu, s prvih mestom v Posavju in nato še s tretjim mestom na državni ravni in sicer za urejenost in gostoljubnost v kategoriji drugi kraji. Upravičeno so lahko prav vsi ponosni na takšna priznanja.
Omeniti velja, da so lani pridobili kar nekaj novih članov in zdaj ima Turistično društvo Sromlje že 210 članov, ki bodo ob vodstvu prizadevnega upravnega odbora tudi letos izvedli vrsto prireditev, marca gledališko predstavo KUD Slavček iz Velike Doline, pripravili tradicionalno prireditev ob materinskem dnevu, ob rednih večkratnih čistilnih akcijah urejanja okolja in zasaditvah rož pa se bodo tudi v tem letu trudili pridobiti nove člane, ujeti denarna sredstva na razpisih in pripraviti strokovna predavanja. Oktobra je krona dela pohod po 15 kilometrski Sromeljski pešpoti, na lanskem že osmem se je zbralo okoli 1500 pohodnikov iz vse države in tudi izven meja.
Letos pa so že sodelovali na sejmu Turizem in prosti čas na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Namen udeležbe je bila predstavitev Sromeljske pešpoti in ponudnikov ob tej poti. Na sejem so se odpravili dobro pripravljeni z veliko kulinaričnih dobrot in z vini sromeljskih vinogradnikov.
Kulturne proslave in občnega zbora so se udeležili tudi predsednica Občinske turistične zveze Branka Stergar in tajnica Milena Vranetič, ki sto pohvalili bogato kulturno delovanje in zavzetost za ureditev kraja. Delo Turističnega društva je izpostavil tudi predsednik Krajevne skupnosti Sromlje Franci Kostanjšek in poudaril dobro sodelovanje med društvi v kraju, tako kot tudi predstavniki ostalih društev, ki so se proslave in občnega zbora množično udeležili.