Časopis za pokrajino Posavje
22.01.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Speedway po švedsko in dansko

Objavljeno: Ponedeljek, 30.11.-0001    Rubrika: Speedway
Speedway po švedsko in dansko

Da bi nekoliko pobliže spoznali »blišč in bedo« evropskega speedwaya smo se minule dni odpravili tudi v nekaj švedskih in danskih speedway centrov. Tokrat objavljamo predvsem fotoutrinke z dveh tekem prvenstev, ki ju verjetno lahko uvrščamo v srednji kvalitetni razred (za poljsko in angleško ligo).

V švedskem mestu Gislaved smo si namreč ogledali tekmo nacionalne elitne lige med domačo ekipo Lejonen in gostujočo Piraterno, v danskem Holstebroju pa so se v okviru njihove super lige domačini pomerili z ekipo Esbjerga.

Pri nas celo veliko izmed tistih ljubiteljev speedwaya, ki redno hodijo na speedway tekme, ne ve, kako potekajo ligaška tekmovanja v tej športni zvrsti. Gre namreč za podobnost s kolektivnimi športi, saj se v vsakem kolu pomerita po dve ekipi, ki ju od ržave do države sestavlja različno število tekmovalcev (na Švedskem npr. 7, na danskem pa 5), na koncu pa, poenostavljeno povedano, šteje njihov skupni rezultat oz. zmaga ekipa, ki zbere več točk na medsebojnem srečanju.

Domači teren pomeni tudi v ligaškem speedwayu veliko prednost, saj imajo gostitelji boljše startne pozicije (A in C), s tem, da največje breme ekipe nosijo ponavadi najeti tekmovalci oz. tujci (veliko je GP tekmovalcev), na slabših startnih pozicijah pa se borijo ostali tekmovalci iz kluba.

V kraju Gislaved na zahodnem delu južne Švedske ima svoj stadion ekipa Lejonen (levi), ki je leta 2008 prvič od svoje ustanovitve leta 1929 nastopila v najvišjem rangu švedskega speedwaya in kar takoj osvojila naslov ekipnega prvaka v švedski elitni ligi.

Za ta uspeh je gotovo zaslužno predvsem sponzorstvo firme Axelent, ki je omogočila angažiranje svetovnega prvaka Danca Nickieja Pedersena, Avstralca Leigha Adamsa in še nekaj vrhunskih voznikov. Letos, ko slovitemu Dancu ne gre najbolje v tekmah za GP, so tudi „levi" dokaj slabo začeli, z dvema zmagama proti „piratom" (Piraterna) in „indijancem" (Indiaterna) pa so se povzpeli v sredino ligaške lestvice.

Tako kot že tolikokrat v Krškem se je po nekaj sončnih dnevih sredi švedskih gozdov uro pred tekmo ulilo kot iz škafa, vendar je Axcellent arena, začetek dirke pričakala v prijetnem poznopopoldanskem soncu.

 Domači »levi« so tokrat odločno začeli dirko. Na Axcellent areni se je zbralo tokrat nekaj več kot 3.000 gledalcev. Voznik Grand Prix serije Antonio Lindbaeck, sicer najbolj znano ime v ekipi gostov, je bil tokrat bolj slabe volje, saj je osvojil le 6 točk. Čeprav vstopnice niso drage, se organizatorji trudijo, da bi na dirko privabili tudi čimveč upokojencev.

Domači »levi«, ki jim letos sicer ne gre najbolje, so tokrat premagali »pirate« z visokih 61: 35, predvem po zaslugi Davida Watta (12 točk), medtem ko je bil pri gostih najboljši Rafael Dobrucki.

Za lačno publiko tudi na Švedskem poskrbijo s posebno ponudbo t. im. »speedway korv" (speedway klobasa), vnašanje in pitje alkoholnih pijač na stadionu pa ni dovoljeno. Na tekmi smo zaman prilčakovali tačas najbolj zanimivega tekmovalca svetovnega speedwaya Emila Sajfutdinova, ki je sicer član Piraterne.Tri dni kasneje smo se odpravili na eno izmed tekem danske najvišje kategorije pri Holstebroju, kjer je prav tako klub z dolgo tradicijo, trenutno pa tekmujejo na stezi, ki jo je na novo organiziran klub zgradil leta 1986 sredi travnikov in polj ter poimenoval po bližnjem naselju Skave. Domače moštvo je tokrat vodil Ukrajinec Andrej Karpov, ki ga poznamo tudi v Krškem, saj je na zadnji dirki za Zlati znak zasedel 4. mesto in celo osvojil pokal Franca Babiča.

Sicer sta t.im. A voznika tega kluba Bjerne Pedersen in naš Matej Ferjan. Pogoji, v katerih tekmujejo vozniki obeh elitnih tekmovanj, so zelo različni, stadion Holstebroja še najbolj spominja na razmere v Krškem izpred 20 ali celo 30 let. Ne le, da so lokacije stadionov oddaljenje od večjih mest, tudi gledalci so ponekod deležni popolnega »sožitja« z naravo (beri: visoko travo).

Na stezi v Skaveju so tokrat domačini izgubili na svojem terenu z gosti z zahoda Danske, iz Esbjerga, ki jih je uspešno vodil Poljak Adam Skornicki.

To je res le nekaj drobcev s potovanja po švedskih in danskih speedway prizoriščih, kaj več pa še kdaj drugič...

Fotografije in besedilo: SiPo Press

« Nazaj na seznam