Časopis za pokrajino Posavje
27.04.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Srce, ki je vselej bilo za speedway ...

Objavljeno: Ponedeljek, 30.11.-0001    Rubrika: Speedway
Srce, ki je vselej bilo za speedway ...

Pisalo se je 1. avgusta 1998, ko so na Stadionu Matija Gubca na drugi dirki za Veliko nagrado AMD Krško zahrumeli motorji 17 speedwayistov iz enajstih držav. Tudi domačina Kreša Omerzela, ki je bil 23 let pred tem, ko je komaj dopolnil 18 let, izbran med 140 kandidati za enega od štirih novih voznikov krškega kluba.

V deveti vožnji omenjene dirke so številni zbrani gledalci obnemeli, saj je v prvem ovinku po startu Omerzel zadel britanskega voznika Simona Wigga, čemur je na ravninskem predelu sledil spektakularen padec domačega voznika, ki je negiben obležal na tleh ...

S temi pretresljivi posnetki se je v Valvasorjevi knjižnici Krško sinoči začel spominski večer ob 2. obletnici odprtja posebne zbirke Speedway v Sloveniji, ki je edina javna zbirka, posvečena temu športu, in si jo je do danes ogledalo že preko 3.000 obiskovalcev. Tako zbirko kot tudi spominski večer so pripravili v krški knjižnici in v Zavodu Neviodunum, knjižničarka Urška Šoštar pa je ob tem pripravila tudi razstavo fotografij in predmetov, ki pričajo o bogati in dolgi športni karieri dvakratnega državnega prvaka in zmagovalca številnih dirk Kreša Omerzela. Slednji je bil namreč gost večera.

Pogovor z Omerzelom, ki mu je prisluhnilo lepo število ljubiteljev tega športa iz domačih logov in tudi iz drugih krajev, nekdanjih in sedanjih voznikov ter AMD funkcionarjev, je vodil Silvester Mavsar, direktor Zavoda in založbe Neviodunum, pri kateri je leta 2002  izšla tudi Mavsarjeva knjiga z naslovom Speedway v Krškem. In če se povrnemo na v uvodu omenjeno dirko pred trinajstimi leti, jo še danes, čeravno se je ne spominja najbolje, Omerzel še vedno boleče podoživlja. Ne, ker je slednja zaradi teže poškodb, ki jih je pri padcu utrpel, pomenila zaključek njegove športne poti, temveč ker je na stezi, ki bi jo znal prevoziti tudi z zavezanimi očmi, za hip zastalo tudi njegovo življenje.

Zaradi hudih poškodb hrbtenice, reber in pljuč so ga dan po nesreči operirali v Kliničnem centru v Ljubljani. Po tednu borbe med "tukaj in onkraj" so ga 45. dan zdravljenja skušali postaviti na noge, a jih ni, kakor se spominja, prestavil niti za milimeter. Z vztrajnostjo se je učil ponovno hoditi in bolnišnico zapustil s številnimi vijaki v telesu. Dobro leto zatem se je istočasno z ramo ob rami ob rami s Hansom Nielsenom, zanj speedwayistom stoletja, na krškem dirkališču tudi uradno poslovil od dirkanja. Ter za prijatelje, zveste sopotnike, ki so ga spodbujali na njegovi poti, pripravil v gostišču na Drnovem topel sprejem.

"Bil sem ljubljenec Franca Babiča", se je spominjal začetkov svoje dirkaške poti, "in živel za speedway." Leta 1980 ga je klub poslal na specializacijo v Wroclaw na Poljskem, kjer si je sestavil prvi motor. Po vrnitvi je leta 1983 postal državni prvak posamezno, a posamične titule, kot je dejal,  mu niso pomenile kaj dosti, želel si je narediti rezultat v mednarodni konkurenci. Pa vendar so mu te med drugim preprečile dokaj pogoste poškodbe, pa tudi klubska razhajanja, zaradi česar je leta 1986, takoj po vnovični osvojitvi naslovna državnega prvaka, prestopil in začel tekmovati za AMTK Ljubljana. Za ljubljanski klub, ki so ga odlikovali v prvi vrsti korektni odnosi do tekmovalcev, je vozil sedem let, zatem nekaj časa v na novo ustanovljenem klubu Promotor, nadaljeval kariero kot Krešo Omerzel s.p., zatem pa zadnja leta pred zaključkom športne kariere ponovno vozil za Krško.

Od leta 1975 do osamosvojitve Slovenije je leta 1983 osvojil s krških klubskim kolegom Jožetom Žibertom naslov državnega prvaka v dvojicah, leta 1984 naslov republiškega prvaka in leta 1985 jugoslovanskega državnega prvaka. Med leti 1982 - 1985 je bil član krške ekipe, ki je osvojila naslov ekipnega državnega prvaka, leta 1984 in 195 tudi ekipnega republiškega prvaka. Leta 1988, 1990 in 1991 je osvojil s sotekmovalci iz AMTK Ljubljana naslov ekipnega državnega prvaka, zadnji dve leti tudi republiškega prvaka. Kot dirkač ljubljanskega kluba se je na državnem prvenstvu posameznikov Slovenije zavihtel na zmagoslavni oder leta 1993, leta 1996 pa sta v dvojicah zmagala z Iztokom Šantejem za AMD Krško na državnem prvenstvu dvojic. Na najvišji zmagovalni stopnici je stal tudi kot ekipni državni prvak AMTK Ljubljana leta 1992 in 1993, leta 1996 pa kot ekipni državni prvak AMD Krško.

Toliko iz spominskega večera s Krešom Omerzelom, katerega srce, kakor je poudaril v zaključku Mavsar, je vselej bilo za speedway.

B. M.
« Nazaj na seznam